References

Sports Vision References
TrainYourEyes has worked with elite athletes within different branches of sport:

Soccer
The super league club Brøndby
The super league club Esbjerg
The super league club OB
The super league club FC Midtjyllland
The super league club FC Nordsjælland
The super league club Frem

The super league club AGF
The elite club FFK

The elite club Vålerenga
The premier league club VB

The premier league club Ålesund
The premier league club Haugesund
The second league club Kalundborg
The soccer academy of FC Midtjylland
Ebbe Sand from Schalke 04
Players from NTG Bærum
Susanne Graversen, keeper on the Danish national soccer team
Steffen Rasmussen, keeper of AGF, premier league club

Per Krøldrup, Florentina, Italy and the national Danish Football Team

Meinhardt Joensen, keeper at the national team of Faroe Islands

Osman Jallow, forward from Brøndby

Michael Falkesgaard, keeper from Brøndby

Nicolai Jørgensen, keeper from Brøndby

Andreas Hansen, keeper from Brøndby


Handball:
The national men's A-team
The national men's Y-team
Randers HK, women's team
FCK, men's team
Kolding IF, women's team
Horsens IF, women's team
Players from NTG Bærum
Stavanger Handball club

Lene Lund Nielsen, Kamilla Kristensen, Susan Thorgård from the ladies A-team

Nikolaj Møller Lyngby Pedersen – keeper from Århus Håndboldklub

Susann Iren Hall – central player, Norge

Golf:
The Danish national golf team, men and women
Leif Nyholm's Future Team Audi (new professional golf players)
Magnus Landström's professional golf players and the new golf players on the national team
Iben Tinning, Denmark's best female golf player
Players from NTG Bærum

Table tennis:
The Danish national men's team including the gold medallists at the Olympics Michael Maze and Finn Tugwell

Mie Skov

Archery:
The Danish national team, men and women as well as the contestants at the Olympic Games 2004

Tennis:
Karina Jakobsgaard, Danish tennis champion 2003

Joakim Bay Simonsen

Oliver Wiig

Thilip Ørnø

August Holmgren

Badminton:
The Danish contestants at the Olympic Games amongst others: the contestants at the Olympics, Camilla Martin, Peter Gade, Mette Schjoldager and the world champions Lars Paaske and Jonas Rasmussen.

Ditte Strunge

Ice hockey:
The Danish national men's team
Blue Fox, Herning ishockeyklub - winner in 2003
Vålerenga, Norway's best ice hockey team
Players from NTG Bærum
Nicolai Bakketun from Norway

Marius Ulseth from Norway

Athletics:
Rikke Rønholt and Christian Birk, running event

Fencing:

Gentofte-talents Casper Grønbæk and Anne Katrine Hjort Nielsen

Pool-billard:

The Danish National Team

Gymnastics:
Daniel Aunvig, apparatus work

Kayaking – boating:
Gentofte-talents Sarah Gunni Toftedal, Martin Ljungberg, Camilla Bitsch Larsen

49er dinghy sailing:

Tobias Hemdorff, OL-participant


Svimming:
Karen Egdal and Julie Hjorth-Hansen

Orienteering:
Halden Skiklubb - 27 of the best Nordic orienteers

Basketball:

Gentofte talent Amilie Dahl Have

 

Volleyball:

Gentoftetalent Rune Rye Huss


Motor sport:
John Hauglands Norwegian rally and track drivers amongst others Anders Grøndal

9-times winner of 24hour Le Mans Tom Kristensen

The DTC-driver Henrik Lundgaard
Formel driver Stian Sørlie, Norway
Motorcross drivers from NTG Bærum

The Gokart-team Verdensklasse

Racerdriver Tommy Schröter

Speedway World Champion Nicki Pedersen

Speedway-driver Kenneth Kruse Hansen


Skiing:
The Danish national alpine team, including Sophie Sølling and Johnny Albertsen

 

American Football:

Gentofte talent Frederik W. Frandsen

Copenhagen Tower


Biathletes:
The Norwegian biathlete Frode Andresen
The Norwegian biathletes Liv Grete Skjelbreid Poirée and Gunn Margit Aas Andreassen
The Norwegian national team of biathlon recruits

Biathletes from the Austrian national team

Shooting:
Vebjørn Berg, The Norwegian contestants at the Olympic Games

Andrea D´Apuzzo


Ice Skating:
The Norwegian Maren Haugi
The Norwegian Sverre Haugli (The Norwegian national team)

Snowboard:
Snowboarder from NTG Bærum

Ballet:
Dancers from The Royal Danish Ballet, including Silja Schandorff and Maria Stockholm

Cycling:
Racing cyclists from NTG Bærum

Marie Vokeland

Emilie Moberg, the Norwegian national team

Beach Volleyball:

Targei Skarlund

Jørre Kjemperud

Poker:

Nicolaj Adamsen

Martin Clemmensen

Long Jump:

Morten Jensen, Olympic Games participant

Curling

The Danish national team, ladies – also Olympic Games participants

Team Lene Nielsen

Team Madeleine Dupont

The Danish national team, men – also Olympic Games participants

Team Rasmus Stjerne